Change Currency: GBPUSDEURCAD

Change Language: DeutschDanskEnglish (UK)English (US)EspañolFrançaiseעברית (ישראל)DutchTürkçe

OBE ALEXANDER

$700.00

This product is currently out of stock

Product Information

Canadian WWI, WWII Order of the British Empire group to Captain and Squadron Leader John Playfair Alexander.

O.B.E. Unnamed as issued in presentation box.

War and Victory Medals officially named to: CAPT. J.P. ALEXANDER

1939-45 Star, Defence Medal, C.V.S.M, War Medal and Coronation Medal unnamed as issued.

ALEXANDER, S/L John Playfair (C1272) - Officer, Order of the British Empire - No.11 (Movements) Group - Award effective 28 May 1943 as per London Gazette dated 2 June 1943 and AFRO 1459/43 dated 30 July 1943.

Born in Toronto, 7 November 1890. Attended Ridley College (St.Catharines). Employed by Dominion Forestry Branch, 1913 -1914. Member, 48th Highlanders (Lieutenant), 1915-1916; Lieutenant and Scout Officer, 134th Battalion, 8 February 1916; Lieutenant and Platoon Commander, 48th Battalion, 1916 to 24 September 1917; Captain, 29th Battalion, CEF, 1917 to 5 December 1918 but also shown as observer and pilot, RFC/RAF, 24 September 1917 to 5 November 1918. First shown as “Accepted as Observer in the Field, Home Establishment”, 29 June 1917; to No.1 School of Military Aeronautics, 15 July 1917; to School of Aerial Gunnery, Hythe, 16 July 1917; to No.51 Squadron, 23 August 1917. To British Expeditionary Force, 19 September 1917. Gazetted as Temporary Lieutenant, British Columbia Regiment, seconded to RFC, 24 September 1917. Graded as Flying Officer (Observer), 16 November 1917 with seniority from 24 Septemnber 1917. To be Temporary captain, British Columbia Regiment, 26 December 1917 and remain seconded to RFC. To Home Establishment, 22 January 1918. To be Lieutenant (Observer), RAF, 1 April 1918. To No.4 School of Aeronautics, Canada, 8 April 1918. To Beamsville, 11 September 1918. To School of Aerial Fighting, 2 October 1918. To Headquarters, Canada, 23 October 1918. Rejoined Canadian unit and relinquished RAF commission, 5 December 1918. Returned after the war to Dominion Forestry Branch, to 1930; became Forestry Superintendent for Alberta government (1930 to 1939).

Home in Calgary; enlisted there 28 October 1939 and appointed Flying Officer on strength of RCAF Recruiting Centre. To Recruiting Centre, Ottawa, 22 June 1940; To Station Trenton, 1 July 1940; to AFHQ, Ottawa, 27 July 1940; to Eastern Air Command Headquarters, Halifax, 31 January 1941. To Embarkation Depot, Debert, 28 February 1941. To EAC Headquarters, 26 March 1941. Promoted Flight Lieutenant, 15 June 1941. To Embarkation Pool, Halifax, 1 August 1941. To “Y” Depot, 31 January 1942. Promoted Squadron Leader, 1 October 1942. Served with No.11 Movements Group, 31 December 1942 to 23 September 1943. To No.2 Port Transit Unit, New York, 23 September 1943. To No.1 Port Transit Unit, Halifax, 31 January 1944. To No.4 Training Command, 10 October 1944. Released 19 November 1944. Died in Victoria, British Columbia, 30 January 1979 as per British Columbia Vital Statistics. Medal presented June 1944. Photo PL-15108 is a rather stiff portrait; PL-15109 shows three RCAF conducting officers, describing them as "ship's adjutants when troops are being convoyed" - S/L J.P. Alexander (Calgary), F/L G.M. Jones (Toronto) and F/L C.W. Forsyth (a doctor, formerly practicing in Viceroy, Saskatchewan). // Squadron Leader Alexander has successfully completed twenty North Atlantic crossings as a member of the Royal Canadian Air Force Conducting Service. While employed on this tedious and dangerous task this officer has displayed exceptional leadership and tact in the handling of personnel and commendable organizing ability in the execution of his duties. His diligence, perseverance and exceptional devotion to duty have been an excellent example to his fellow conducting officers and disciplinarians. // This recommendation was raised on 27 February 1943 by G/C J.C. Malone, No.11 Movements Unit, as follows: // This officer is the senior in the Royal Canadian Air Force Ocean Conducting Service in point of number of ocean trips made, having successfully completed twenty North Atlantic crossings. The work is tedious, arduous and dangerous and requires leadership and tact. His devotion to duty and example to his fellow conducting officers, disciplinarians and conducting personnel has been outstanding in every respect.

Product Code: EM3193

Customer Reviews

This product hasn't been reviewed yet. Write a review

 

Mobile Site